פרמקלצ'ר כגישה לגידול מזון וכגישה לחיים

תאריך פרסום: 26.11.2017
| 0 תגובות

פירוש המושג פרמקלצ'ר הינו חקלאות בר קיימא. מדובר בגישה חקלאית אשר דוגלת בהגנה העל כדור הארץ וזכותם של כל בעלי החיים לגישה למזון ומשאבי הטבע השונים. העקרונות שמובילים את הפרמקלצ'ר הינם שמירה על האדמה מפני זיהומים, שיקום נשל מערכות אקולוגיות שכבר נפגעו, דאגה לבני האדם וזכותם ליהנות מכל המשאבים שקיימים על פני כדור הארץ כגון מים נקיים, מזון ללא רעלים ואוויר נקי לנשימה ומניעה של ריכוז המשאבים בידי מיעוט. גינה מזינה היא חברה שדוגלת גם היא בגישה זו.

פרמקלצ'ר בישראל

השיטה שמתפשטת ברחבי העולם הגיעה גם לישראל. אנשים רבים בישראל מזדהים עם השיטה שעשויה להציל את העולם מאסון אקולוגי. פרמקלצ'ר פותחה בסוף שנות השבעים עלי ידי אקולוג אוסטרלי. הרעיון הוא ליצור מערכת משולבת של בעלי חיים, צמחים ובני אדם. מדובר בפילוסופיה כך שאנו לא חייבים להיות חקלאים כדי ליישם אותה בשטח. מספיק שנבין את המערכת וננסה לפעות לפיה.

העקרונות הם די פשוטים והגיוניים להלן מספר כללים פשוטים שיעזרו לכם להבין:

  • נעבוד בשילוב עם טבע ולא נגדו.
  • נבצע תצפיות ארוכות טווח ומחושבות ובמקום פעולות שהן ללא חשיבה.
  • נתרכז בתפקוד הכולל שדל המערכות ולא רק על תוצרת אחת שלהן.
  • נאפשר למערכות להראות את התפתחותן.

אז מה בתכלס

הרעיון הוא להשתמש רק במה שיש סביבנו. ניצול נכון ולא פוגעני יביא לתוצאות נפלאות. למשל עץ יכול גם לספק פירות וגם לספק צל. ככלל נעדיף צמחים שמביאים תועלת כמו עצי פרי על פני עצי נוי שמשמשים רק ליופי. לדוגמה, לפרח הלבנדר פריחה מדהימה אבל הוא גם מרחיק חרקים. נשתול זה לצד זה צמחים שתכונותיהם משלימות אחת את השנייה (פוליקולטורה) ,בניגוד לשיטה הרווחת כיום של שתילת צמחים מאותו סוג.

נדאג לכך שהאדמה תקבל חומר אורגני בדרך קבע וזאת על ידי כיסוי המרווחים שקיימים בין הצמחים בגינה ביריעות קרטון, אבנים ועוד חומרים. זה ימנע את אידוי הנוזלים שבקרקע ושמירה על הלחות.  כמו כן, נשתדל לעשות שימוש בחומרים שמצויים בסביבה הקרובה שלנו – נקיים מטבח אורגני וננצל חומרים באופן שלא ייווצר בזבוז.

פרמקלצ'ר בישראל

אולי יעניין אותך גם...

תאריך פרסום: 06.11.2016
חודש מרץ 2017. גינת מאכל בת 4. מרכז הארץ. 31 מעלות....
תאריך פרסום: 06.11.2016
מה הופך את המאכלים שלנו ל "אוכל טוב" ? אין ספק...
תאריך פרסום: 26.11.2017
פירוש המילה אורגני מתייחס לגידול של יבול חקלאי ללא שימוש...

צרו איתנו קשר | מלאו את הפרטים הבאים
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני